Co je to kašmír?

Autor: Zář 18, 2012 Kategorie: Základní informace | žádný komentář

Kašmírová vlna je velmi výjimečný a neobyčejný materiál. Jde pravděpodobně o nejvzácnější přírodní textilii na světě. Termínem „kašmír“ se navyklo označovat oblečení, které se z kašmíru vyrábí. Nejpopulárnější jsou svetříky a pašmíny (šály), vyrábějí se z něj ale také šátky, rukavice, župany a čepice. Kromě oblečení se vyrábějí i kašmírové koberce.

Ke kašmíru se váže velmi zajímavý příběh. Jeho vlna se totiž získává v himálajských oblastech ve velmi vysokých nadmořských výškách. Vyčesává se kašmírským kozám z oblasti slabin – nacházejí se tam ta nejjemnější vlákna. Těchto vláken nejvyšší kvality však není příliš – proto se jich dá z kašmírské kozy ročně získat pouze 50-150 gramů.

Kašmírské kozy se musely přizpůsobit přírodním podmínkám v oblastech, kde teplota klesá až na 40 stupňů pod nulou. Díky skvělé srsti jim tyto mrazy nedělají problém. Oblečení z jejich vláken má potom vynikající vlastnosti – jemnost kašmírových svetrů se nedá porovnat s žádnými jinými svetry. Za zmínku jistě stojí i jejich hřejivost – jsou zhruba šestinásobně hřejivější než například svetry z ovčí vlny. S kašmírovým svetrem vám tedy zima rozhodně nebude.

Surový kašmír potom místní obyvatelé většinou prodávají do místních výrobních podniků, kde se z kašmíru vyrábí oblečení. Ročně se získá pouze několik tisíc tun surového kašmíru a tím pádem celosvětová poptávka po kašmíru převyšuje nabídku. Ceny kašmíru už několik roků stoupají a je velmi pravděpodobné, že budou stoupat i nadále. Momentálně místní továrny vykupují kašmír zhruba za 100 USD/kilogram. Jde o surový kašmír, který se ještě následně zpracovává a podléhá přísným hodnocením kvality – před zpracováním se mnoho vláken vyřadí a během zpracování se váha kašmíru ještě sníží.

Kašmírové oblečení se v těchto továrnách vyrábí jen ručně. Výjimkou je ale například Čína, která se snaží výrobu automatizovat. Používá stroje a v obrovském množství uměle chová kašmírské kozy. Výrobek z Číny proto nemá navzdory stejnému složení takovou kvalitu jako například výrobky z Nepálu, které nabízíme v našem internetovém obchodě Felipe.cz.

Schopnosti ruční výroby kašmírových svetříků v Nepálu se dědí z generace na generaci. Každý jeden ručně vyrobený produkt je originál.

Luxusní dotyk kašmíru
3612270531596

Kašmírový svetr se slevou až 50%?

Udělejme dohodu. Dejte nám Váš e-mail a my Vám zašleme odkaz na tajný výprodej na Felipe.cz, kde si můžete koupit kašmírový svetr nebo šál za neodolatelnou cenu :)

Děkujeme! Výprodej najdete na https://felipe.cz/vyprodej :)