Historie kašmíru

Autor: Zář 17, 2012 Kategorie: Základní informace | žádný komentář

Ke kašmíru se často váží zajímavé příběhy. Někteří z nás například zdědili kašmírový svetr po babičce – není to nic výjimečného. Kašmír se díky své kvalitě ani po letech neznehodnotí. Stále syté barvy, žádné vyblednutí. Stálý tvar, nevytahá se. Potřebná je jen správná péče a opatrnost.

Pokud po babičce kašmírový svetr nemáte, nic si z toho nedělejte. Pořiďte si nový a začněte psát rodinou historii svetříku, který po vás zdědí vaše vnoučata. Kašmírové svetry jsou sice drahé, ale investice do kašmíru se právě díky té nejvyšší kvalitě nemusíte obávat.

První zmínky o kašmíru pocházejí ještě z doby před naším letopočtem. Mnoho lidí, kteří se zajímají o kašmír, se ptá, zda dostal kašmír název po bývalém státu Kašmír. Je to pravda. Navzdory tomu tu ale kašmírské kozy nikdy nežily. Začaly se tu však tkát první výrobky z kašmíru, který sem dovezli obchodníci s textiliemi.

Dnes už Kašmír jako samostatný stát neexistuje. Je předmětem sporu mezi Indií a Pákistánem. Denně tu dle statistik při bojích zemře až 15 lidí. Na území Indie se kašmírové oblečení už nevyrábí, pochází odsud však bohužel velké množství falzifikátů z nekvalitních textilií, které zaplavují evropský trh a vydávají se za kašmírové výrobky.

Kašmír byl odjakživa považovaný za něco výjimečného, svědčí o tom přezdívka „fiber for kings“, čili „vlákno pro krále“ – mnoho významných králů a císařů si oblíbilo například pašmíny – ručně tkané šály z kašmíru.

V Evropě zažil kašmír velkou slávu hlavně v 18. století. Není například žádným tajemstvím, že sám velký Napoleon získal náklonnost své tajné lásky Josephine právě díky již zmíněným pašmínám.

Proces zpracování kašmíru a výroby oblečení se během tisíciletí zdokonaloval, ale nikdy se významně nezměnil. Dodnes se zachovala tradice ruční výroby. Kašmírové vlákno se díky své jemnosti nemůže příliš strojově zpracovávat, navzdory tomu se však o to pokouší zejména Čína, která začala uměle chovat obrovské množství kašmírských koz a automatizuje výrobu. Jejich kvalita se však nemůže srovnávat s kvalitou ruční práce v Nepálu.

Luxusní dotyk kašmíru
3612270531596

Kašmírový svetr se slevou až 50%?

Udělejme dohodu. Dejte nám Váš e-mail a my Vám zašleme odkaz na tajný výprodej na Felipe.cz, kde si můžete koupit kašmírový svetr nebo šál za neodolatelnou cenu :)

Děkujeme! Výprodej najdete na https://felipe.cz/vyprodej :)